Leczenie boreliozy – protokół Buhnera

Borelioza to najczęściej występująca u ludzi choroba odkleszczowa. Wywołana jest przez przenoszoną przez kleszcze bakterię Borrelia burgdorferi. Bakterie Borrelia burgdorferi występuje zarówno w formach ruchomych (krętki), jak i formach przetrwalnikowych (cysty). Te drugie są co prawda formami nieruchomymi, lecz przenikając głęboko do tkanek naszego organizmu, stają się oporne na terapię antybiotykami. Bakteria ta uwielbia środowisko naszego organizmu, które bogate jest w kolagen, dlatego najlepiej czuje się w skórze, mięśniach, stawach, cieczy wodnistej oka czy też układzie nerwowym. Borelioza jest chorobą wieloukładową (występuje głównie w postaci czystej przewlekłej), dlatego też i jej objawy są objawami wieloukładowymi. Z tego powodu możemy mówić o postaciach Boreliozy stawowej, sercowej, skórnej, ocznej czy też neuroboreliozie.

Objawy i leczenie boreliozy

Rozróżniamy dwie fazy choroby. Pierwsza trwa do 3 tygodni od ukąszenia przez kleszcza. W jej trakcie atakowane są: tkanka łączna, tkanka mięśniowa oraz tkanka nerwowa. Widocznym objawem może być (ale nie musi!) rumień wędrujący, czyli delikatnie wypukłe, zaczerwienione z białą plamką w środku miejsce, które boli podczas dotyku. Ten objaw występuje jednak zaledwie w 30% procentach zakażeń, a inne objawy przypominają grypę i dlatego tak rzadko borelioza wykrywana i leczona jest w tej fazie. Najczęściej niestety dochodzi do drugiego etapu, czyli fazy rozsianej. Wtedy występują objawy wtórne – zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne, a także zapalenie stawów. Nieleczona borelioza zmienia się w postać przewlekłą, może ujawnić się po roku, a nawet po 10 latach. Wtedy mamy do czynienia z:

 • Bólami głowy
 • Gorączką
 • Dreszczami
 • Bólami stawów
 • Bólami gardła
 • Tikami nerwowymi
 • Tikami mięśni
 • Sztywnością stawów
 • Dolegliwościami przypominającymi wylew lub udar (paraliż twarzy, a nawet całej jednej strony ciała)
 • Podwójnym widzeniem
 • Problemami z mówieniem
 • Brakiem orientacji przestrzennej

Rozpoczęcie leczenia należy poprzedzić potwierdzeniem diagnozy. Niestety testy w tym przypadku nie są niezawodne. Najpopularniejszy w Polsce test ELISA wiarygodny jest zaledwie w 30% przypadków! Jeśli objawy pokrywają się z tymi, o których mówią lekarze, a wynik wyszedł negatywny, warto powtórzyć badania. Tym razem użyj testu Western Blotta - można go jednak wykonać najwcześniej 3 tygodnie po ukąszeniu kleszcza. Najpewniejszym źródłem wykluczenia (lub potwierdzenia) boreliozy jest badanie PCR, podczas którego w krwi, moczu, płynie stawowym i płynie mózgowo-rdzeniowym poszukuje się DNA bakterii. Nie jest to badanie wykrywające przeciwciała, można więc je wykonać już kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza.

Protokół Buhnera

Boreliozę ziołami leczy się od dawna z dwóch powodów. Po pierwsze takie leczenie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji w postaci skutków ubocznych występujących po antybiotykoterapii, która w przypadku leczenia boreliozy jest długotrwała. Po drugie leczenie boreliozy antybiotykami nie zawsze jest skuteczne – niektóre szczepy bakterii są odporne na leki.

Protokół Buhnera opiera się systematycznym i sumiennym przyjmowaniu preparatów ziołowych, których działanie jest potwierdzone klinicznie. Zioła te pomagają zwalczać bakterie odpowiedzialne za chorobę z Lyme oraz łagodzą jej objawy. Walczą z krętkami krążącymi w krwioobiegu oraz tymi ukrytymi głęboko w tkankach. Skutecznie zatem eliminują z organizmu zarówno formy ruchliwe, jak i przetrwalnikowe.

Wszystkich, którzy byli narażeni na ukąszenie kleszcza lub mają już potwierdzoną diagnozę, zapraszamy do kontaktu. Po konsultacji i szczegółowym wywiadzie zaproponujemy indywidualny program leczenia.

Rozwiń Zwiń
bolerioza

Active filters